Cela Neamțu

Servicii publice --> Centrul de zi "Scufita Rosie" Picioru Lupului

EXCURSIE LA TARGU NEAMT 2021

În ziua de 17 iunie 2021, copiii și personalul de la Centrul de zi “Scufița Roșie”din satul Picioru Lupului, comuna Ciurea, Iași, au petrecut clipe de neuitat în excursia de o zi la Tg. Neamț. Itinerariul a început cu vizita la Cetatea Neamțului, care a fost construită de Petru I, la sfârșitul sec. XIV lea, fortificată de Ștefan cel Mare în sec. XV. Copiii au fost fascinați de construcția și zidurile impunătoare a Cetății și de armele oștenilor din Oastea Mare și Mică.
Un al doilea obiectiv turistic a fost la Casa Memorială din Humulești, a marelui nostru povestitor Ion Creangă, unde ghidul ne-a introdus în lumea Amintirilor din Copilărie și în modesta și simpla căsuță unde s-a născut și a copilărit Nică. După frumoasa incursiune a poveștilor lui Creangă, copiii au servit masa la restaurant, apoi am mers la Mănăstirea Neamțului, un loc încărcat de istorie și credință.
Ultimul obiectiv vizitat a fost Zimbrăria”Dragoș Vodă” din Tg Neamț, copiii au admirat varietatea de zimbri, mistreți, căprioare, cerbi carpatini, păsări, păuni, etc.
A fost o zi cu momente plăcute, de încântare pentru toți copiii cât și pentru personalul centrului de zi. Mulțumim pe această cale, sponsorilor care ne-au oferit această excursie-Universitatea “Al. I. Cuza” Iași, Facultatea de Informatică Economică.
FOTO 1

Data creare: 22-06-2021 15:41:27

Expoziția permanentă „Cela Neamțu” Ciurea

Expoziția permanentă de tapiserie, găzduită la Centrul Cultural „Cela Neamțu” CiureaExpoziția permanentă de tapiserie, găzduită la Centrul Cultural „Cela Neamțu” Ciurea