Primaria Comunei Ciurea - judetul Iasi » Telefon: 0232-296260 » Program de lucru: Luni-Joi 7,30-16, Vineri 7,30-14 » Audiente: Luni 8-12

Explicatia heraldica a culorilor si simbolurilor stemei comunei Ciurea

Stema este compusa dintr-un scut triunghiular cu marginile rotunjite, timbrat cu o coroana murala cu un turn crenelat specific comunelor. Atat forma scutului, cat si coroana murala respecta prevederile legale impuse prin Metodologia Comisiei Nationale de Heraldica, Genealogie si Sigiliografie.

Clopotul simbolizeaza Manastirea Hlincea, declarata din anul 2004 monument istoric; aceasta manastire se individualizeaza prin turnul clopotnita datat din secolul al XVII - lea.

Braul undat reprezinta raurile Frumoasa, Locii, Juvat, Tinoasa si Nicolina, care strabat localitatea.

Copacul dezradacinat, tinut de un brat, face trimitere la colonizarea sarbilor din zona, care a dus la formarea localitatii.

Coroana murala cu un turn crenelat semnifica faptul ca localitatea are rangul de comuna.

Stema comunei Ciurea

Data creare: 05-03-2015 22:46:37

Autentificare

Primarul Comunei Ciurea Catalin LupuVă mulţumesc pentru că aţi ales să utilizaţi şi acest canal de comunicare, o modalitate prin care Primăria