Informatii de interes public --> Activitati si actiuni

Obiceiuri de iarna

In data de 17 decembrie 2015, Primaria Comunei Ciurea a fost gazda colindatorilor de la Scoala Gimnaziala Ciurea.
Dintre obiceiurile calendaristice cele mai răspândite și mai spectaculoase, cu originea în credințe și mituri străvechi, sunt de bună seamă ciclurile legate de sărbătoarea Nașterii lui Iisus și schimbarea anului. Crăciunul este polul în jurul căruia gravitează o multitudine de colinde, urări și tradiții specifice, care trimit spre vremuri demult apuse, dar ce se regăsesc, surprinzător, în contemporaneitate. În folclorul românesc Colindatul de Crăciun este cel mai important ciclu sărbătoresc popular tradițional, cel mai bogat și colorat prilej de manifestări folclorice.
Copiii au interpretat colinde si uraturi.Printre obiceiurile traditionale se numara: jocul caprei, jocul ursului, sorcova, steaua.
La sfarsitul reprezentatiilor, copiii au primit colacei, conform traditiei. S-au oferit diplome si premii.

Jocul Caprei

Data creare: 05-01-2016 10:15:43