Servicii publice --> Serviciul de Gospodarire Comunala si Protectie a Mediului

Raport de activitate competitie judeteana Iasi

Alocare spatiu pentru infiintarea punctului de colectare DEEE si asigurare a functionarii acestui punct de colectare:

Mod Organizare punct de colectare:

- adresa punct de colectare: in satul Lunca Cetatuii, la sediu Servicii publice Ciurea, str. Garii, nr. 4;
- program colectare: de luni pana vineri intre orele 8-16;
- existenta gestionar punct de colectare: Ing. Carticioiu Mihai;
- mod depozitare deseuri (magazie, container metalic etc);
- mod evidenta deseuri: s-a intocmit anexa 2 borderouri de predare-primire DEEE.

Organizare si implementare a campaniei de colectare mobila a DEEE de la populatie:

Aria desfasurarii campaniei: in toate cele 7 sate componente ale comunei Ciurea, si anume, Curaturi, Dumbrava, Hlincea, Picioru Lupului, Slobozia, Lunca Cetatuii si Ciurea.

Numarul locuitorilor aferenti zonelor in care s-a desfasurat campania:
- satul Ciurea are un numar de 910 gospodarii cu 3228 locuitori;
- satul Curaturi are un numar de 84 gospodarii cu 243 locuitori;
- satul Dumbrava are un numar de 420 gospodarii cu 1297 locuitori;
- satul Hlincea are un numar de 156 gospodarii cu 488 locuitori;
- satul Picioru Lupului are un numar de 266 gospodarii cu 640 locuitori;
- satul Slobozia are un numar de 205 gospodarii cu 489 locuitori;
- satul Lunca Cetatuii
zona de case 1229 gospodarii cu 3862 locuitori
zona de blocuri sunt 767 gospodarii cu 2164 locuitori
catunul Zanea (cetateni de etnie rroma) 233 gospodarii cu 872 locuitori

Perioada in care s-a facut informarea privind campania: 27 septembrie 2015 - 09 octombrie 2015

Numarul de materiale informative distribuite: 2000 flyere, 200 afise, 1 baner.

Locatiile au fost distribuite materialele informative:
- la Scolile gimnaziale din satele Ciurea, Picioru Lupului, Dumbrava, Lunca Cetatuii si Catun Zanea;
- la afisierele de la Caminul Cultural, la Biblioteca Publica Ciurea, la Centrul de Zi "Sf. Nicolae", After-School, la Cresa Sf. Maria;
- la un numar de 130 agenti economici din Comun Ciurea;
- la biroul de Posta RO;
- la cele 8 cabinete ale medicilor de familie;
- in statiile de autobuz;
- in cutiile de posta ale cetatenilor care nu au fost gasiti la domiciliu.

Modul in care au fost distribuite materialele informative:
Flyerele au fost distribuite stradal si in institutiile localitatii, elevilor si cetatenilor, de catre personalul angajat al APL Comuna Ciurea, si anume, viceprimarul (Elena Toma), seful biroului de mediu (ing. Mihai Carticioiu), seful biroului SVSU (Tiberiu Stangaciu), impreuna cu pompierii voluntari si agenti de la Politia Locala Ciurea.

In urma distribuirii materiallelor, populatia a fost receptiva, si ne-a solicitat sprijinul pentru transportul electronicelor uzate de la domiciliul lor spre punctul de colectare.

Feedback-ul populatiei privind campania:

Populatia a fost receptiva la aceasta campanie deoarece aceste echipamente electrice vechi sau uzate depozitate in casele lor contin substante toxice precum mercur si metale grele sau diverse bromuri, iar toate acestea, chiar si in cantitati mici, polueaza solul, apa si aerul pe care il respira.

Data creare: 05-02-2016 09:07:26