Servicii publice --> Centrul de zi "Sf. Nicolae" Lunca Cetatuii

Uite vine Mos Craciun!

Decembrie este o lună de poveste! Acum ,,se coc” cele mai frumoase sărbători(sărbătorile de iarnă), care ne învăluie cu magia aromelor, a culorilor și a iubirii! Miracolul iubirii este omniprezent în această perioadă sfantă a anului. Acum ne amintim de cei dragi, ne amintim de copilărie, ne amintim să fim mai buni cu noi si cu cei din jurul nostru.
O lume de poveste! Așa s-ar putea numi perioada aceasta în care parfumul cozonacilor se împletește cu cel al brazilor și al scorțișoarei sau cu cel al citricelor copilăriei.
În lumea modernă, sărbătorile au ieșit puțin din sfera sacrului, nu am putea spune că au intrat în sfera profanului, ci mai degrabă că se află undeva, la mijloc, între cele două lumi. De ce spunem asta? Deoarece sărbătorile zilelor noastre au primit un aspect comercial. Avem de toate: cadouri, beculețe, ornamente. Din păcate, ne lipsește cel mai important lucru: TIMPUL! Timpul de a ne regăsi, timpul de a ne liniști și mai ales, timpul de a întâmpina așa cum se cuvine SĂRBĂTORILE DE IARNĂ!
Copiii Centrului de Zi "Sf.Nicolae" l-au intampinat pe Mos Craciun imbracati in costume specifice obiceiurilor de iarna (capra,urs, stea), au recitat poezii si au cantat colinde in fata invitatilor . La sfarsitul activitatii, conform traditiei, copiii au primit colacei si nuci, iar Mos Craciun impreuna cu spiridusii le-au oferit cadourile mult dorite, mentionate in scrisori.
Traditii

Data creare: 01-04-2016 10:09:59