Servicii publice --> Centrul de zi "Sf. Nicolae" Lunca Cetatuii

Veselia Sarbatorilor- Podoabe de Craciun

Scopul activitatii a fost de a starni interesul copiilor pentru datinile românești specifice sărbătorilor de iarnă și sensibilizarea acestora pentru a deveni ei înșiși purtători și păstrători ai credinței, tradițiilor și obiceiurilor noastre.
Asadar, copiii au realizat ornamente pentru Craciun. Principiul după care ne-am ghidat a fost ca ornamentele să poată fi facute într-un timp destul de restrâns de către fiecare copil. Pentru confectionarea lucrarilor s-au folosit: creioane colorate, acuarele, coli de desen, pensule, hârtie colorată, creponată și autocolantă, lipici, planșete, foarfece, hartie quilling, globuri si lumanari.
Folosind mainile lor dibace si respectand explicatiile date, fiecare si-a dus la bun sfarsit sarcina.
Dupa terminarea activitatii am realizat o expozitie cu toate lucrarile copiilor, iar copiii au fost recompensati cu o petrecere.
Podoabe de Craciun

Data creare: 01-04-2016 10:41:34