Centrul de Informare si Promovare Turistica --> Activitati si evenimente

Drumetie in padure

Centrul de informare si promovare turistica Ciurea are in vedere cresterea si dezvoltarea atractivitatii zonei prin promovarea resurselor turistice, componente ale mediului natural si antropic.

In acest sens, in luna august 2015 s-a organizat o activitate cu copiii de varsta scolara in vederea unei mai bune cunoasteri a traseelor turistice din comuna. Au participat elevi de clasa a VII-a si a VIII-a de la Scoala Gimnaziala Ciurea. Plecarea s-a facut cu microbuzul scolar pana la intrarea in satul Slobozia, dupa care am luat-o la pas pe potecile batatorite. Vremea a fost prielnica, astfel incat sa ne simtim bine si sa reusim sa ne desfasuram activitatea in conditii bune. S-au organizat diverse activitati si jocuri interactive atunci cand am ajuns la destinatie. Dupa un mic popas unde am gustat un mar sanatos si ne-am lasat vrajiti de susurul raului, am continuat traseul.

Elevii au fost entuziasmati de aceasta iesire, fiind nerabdatori sa participe si la altele.
Drumetie

Data creare: 19-04-2016 08:50:30