Centrul de Informare si Promovare Turistica --> Activitati si evenimente

Minitur in Comuna Ciurea

Centrul de Informare Turistica Ciurea a organizat un minitur, avand ca scop vizitarea obiectivelor turistice de pe raza comunei.
Plecarea s-a facut din fata centrului cu microbuzul scolar. Traseul pe care l-am urmat a fost urmatorul: Monumentul Eroilor - Casele traditionale - Manastirea Hlincea (Zidul de incinta, Turnul Clopotnita) - Fabrica de Caramida - Iazul Dumbrava - Biserica Dumbrava.
Cu toate ca acest minitur a fost facut in luna noiembrie, vremea a fost absolut incantatoare. In momentul in care am ajuns la iazul Dumbrava am putut admira minunatele lebede. Splendidele înaripate ne-au oferit un spectacol de neuitat. La Manastirea Hlincea am fost intampinati de un calugar care ne-a vorbit despre istoria manastirii si ne-a oferit cate o icoana. Activitatea a fost incheiata cu succes, copiii avand un bagaj de cunostinte mai mare, referitor la obiectivele vizitate.
Minitur

Data creare: 19-04-2016 10:14:24