Centrul de Informare si Promovare Turistica --> Activitati si evenimente

Redeschiderea Palatului Culturii

Edificiu simbol al Iasului, construit între anii 1906-1925, Palatul Culturii și-a redobândit strălucirea de altă dată, grație unui proces de restaurare derulat în perioada 2008-2016, în cadrul unui proiect guvernamental.
Miercuri, 27 aprilie 2016, a fost prima zi în care edificiul cultural a fost redeschis publicului după opt ani de la demararea lucrărilor de reparare și reconsolidare.
La Muzeul de Artă a fost deschisă la inaugurarea Palatului Culturii expoziția „Pictura interbelică“, unde au fost expuse lucrări de-ale marilor pictori precum Tonitza, Petrescu, Palade, Iser etc. La Muzeul de Istorie a fost deschisă o expoziție în care s-a vazut evoluția comunității ieșene, începând cu Palatul Culturii, curțile domnești și până la domnia lui Carol I, inclusiv. La Muzeul de Științe și Tehnică a fost o expoziție cu instrumentele muzicale mecanice, cutiuțe muzicale, piane mecanice, orchestron. Toate acestea au fost restaurate. La ultimul muzeu, cel de Etnografie, au fost deschise două expoziții. Prima este cea despre costumele populare de femei, bărbați și copii, iar a doua, despre ouăle încondeiate.
În această primă zi de la deschiderea Palatului Culturii vizitatorii au avut prilejul de a admira și două expoziții itinerante „Aurul și argintul antic al României”, respectiv, expoziția „Artă și ceremonial la mesele regale”.
Palatul Culturii

Data creare: 28-04-2016 11:35:48