Centrul de Informare si Promovare Turistica --> Activitati si evenimente

Vino sa-mi cunosti Comuna!

Vineri, 27 mai 2016, Centrul de Informare Turistica Ciurea a organizat un traseu de prezentare al catorva obiective din comuna noastra.
Vremea prielnica ne-a permis sa ne desfasuram activitatea in conditii optime. Vizitatorii au fost cursantii Scolii de Ghizi din Iasi. Locul de intalnire a fost in statia de autobuz din Lunca Cetatuii, de unde ne-am inceput traseul. Ne-am indreptat spre Gara Ciurea, apoi am traversat si am vizitat Fabrica de Caramida.
La Manastirea Hlincea, in timpul prezentarii, am avut un ascultator in plus, care de altfel a fost in centrul atentiei: pisica prietenoasa.
Ajunsi in comunitatea de rromi, acestia s-au dovedit a fi primitori si bucurosi de oaspeti. Am vizitat o casa de rromi, iar gazdele au fost incantate sa vorbeasca despre traditiile lor.
Ultima oprire a fost la Balta Ciurea, fiind un loc ideal pentru relaxare. Stand tolăniți la umbra, am savurat gogosile calde si gustoase ale brutariei Patipan Ciurea.
Cursantii Scolii de Ghizi au fost incantati de frumusetile descoperite in comuna noastra si au spus ca vor reveni cu drag oricand vor simti nevoia de a se deconecta de la agitatia urbana.
Vino sa-mi cunosti comuna!

Data creare: 01-06-2016 10:24:33