Informatii de interes public

INFORMARE privind măsurile de mediu și climă aplicate în anul 2017 pe terenurile agricole

Începând cu anul 2007, România a beneficiat de sprijin în cadrul Politicii Agricole Comune (PAC) a UE pentru dezvoltarea rurală, cu scopul creșterii competitivității sectorului agro-alimentar și forestier, diversificarea activităților în spațiul rural și scăderea dependenței populației de activitățile agricole, precum și pentru îmbunătățirea mediului și a spațiului rural.

Pentru perioada de programare 2014-2020, a fost pus un accent deosebit pe promovarea utilizării eficiente a resurselor, precum și pe creșterea inteligentă, durabilă și favorabilă incluziunii în agricultură și zonele rurale, în concordanță cu obiectivele stabilite prin Strategia Europa 2020. Unul din instrumentele puse la dispoziția Statelor Membre pentru atingerea acestor obiective este noul pachet de măsuri de mediu și climă ale PNDR 2014-2020, adresate practicilor de agro-mediu și climă (Măsura 10), agriculturii ecologice (Măsura 11) și zonelor care se confruntă cu constrângeri naturale (Măsura 13), aceastea fiind implementate în România începând cu anul 2015. Alocările acestor măsuri sunt unele consistente, fermierii putând accesa angajamentele în cadrul cărora sunt diponibile sume de cca. 2,66 mld. euro (Măsura 10 - 1,071 mld. euro, Măsura 11 - 236,42 mil. euro, Măsura 13 - 1,355 mld. euro).

În contextul definitivării cadrului legislativ aplicabil măsurilor de mediu și climă, precum și în urma lansării campaniei de depunere a cererilor unice de plată pentru anul 2017, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale urmărește o intensificare a acțiunilor de informare a tuturor utilizatorilor de terenuri agricole situate în zonele eligibile pentru măsurile de mediu și climă ale PNDR, cu privire la posibilitatea deschiderii unor angajamente, la condițiile de eligibilitate și la cerințele specifice aplicabile în cadrul acestor angajamente, la standardele aplicabile (eco-condiționalitate - GAEC și SMR, cerințe minime privind utilizarea îngrășămintelor și substanțelor de protecție a plantelor, activitatea minimă și încadrarea în categoria fermierilor activi), dar și la nivelul plăților acordate în cadrul fiecărui tip de angajament.

Pentru a aduce aceste informații cât mai aproape de fermieri, în perioada imediat următoare se va desfășura o amplă campanie de distribuire a documentelor enumerate anterior la instituții și parteneri ai MADR care activează la nivel național, regional, județean sau local.

Mai multe materiale informative cu privire la masurile de mediu si clima se gasesc pe site-ul M.A.D.R., accesand link-ul de mai jos:

Linkuri externe
Masuri de mediu si clima

Data creare: 22-03-2017 11:07:41