- Cela Neamțu: „Cetățean de Onoare" al Comunei Ciurea

Servicii publice --> Biblioteca si Caminul Cultural

Cela Neamțu: Cetățean de Onoare al Comunei Ciurea

Marți, 23 mai 2017,la Galeriile de Artă ale Municipiului Iași, a avut loc vernisajul expoziției artiștilor plastici Cela si Costin Neamțu și lansarea albumului "Tapiserie Cela Neamțu". Alături de Mircea Eugen, curatorul expoziției, au prezentat criticul de artă Gheorghe Macarie și scriitorul Grigore Ilisei.
Un moment plin de emoție și solemnitate a fost decernarea titlului de „Cetățean de onoare"al comunei Ciurea, din partea primarului Cătălin Lupu, pentru marea doamnă a tapiseriei românesti, cum este supranumită artista Cela Neamțu, născută in comuna noastră, satul Picioru Lupului. A fost un semn de recunoaștere a meritelor deosebite în promovarea artei românești contemporane pe plan mondial, oferind comunității noastre un loc de cinste in ierarhia artei plastice europene.
Conferirea titlului de Cetățean de Onoare al Comunei Ciurea

Data creare: 25-05-2017 15:01:21

Primarul Comunei Ciurea Catalin LupuVă mulţumesc pentru că aţi ales să utilizaţi şi acest canal de comunicare, o modalitate prin care Primăria
Comunei Ciurea este mai aproape de cetăţenii şi oaspeţii săi, dar şi o platfo