Informatii de interes public --> Activitati si actiuni

Serbarile Comunei Ciurea (editia a XIV-a) 2017

In zilele de 10 si 11 iunie a avut loc editia a XIV-a a Serbarilor Comunei Ciurea. Si in acest an, ciurenii au petrecut asa cum doar romanul stie, cu muzica dans si voie buna. N-au lipsit insă momentele speciale, de o aleasă emoție ce au dat măreție acestei manifestari.
Sambata, 10 iunie, manifestarile au avut loc in curtea Scolii Gimnaziale Lunca Cetatuii. Dupa festivitatea de deschidere, copiii si-au aratat talentul artistic printr-un program sustinut in fata spectatorilor. De asemenea, elevii și-au demonstrat calitățile sportive prin competitii si concursuri de handbal, desene pe asfalt, patinaj viteza pe role.
Duminica, 11 iunie, la sediul Caminului Cultural Ciurea, dupa cuvantul de deschidere, a avut loc slujba religioasa sustinuta de preotii comunei.
Doi tineri au ales sa-si uneasca destinele in acea zi de duminica, moment oficiat de domnul primar al comunei. Tinerii si-au spus „Da" sub privirile spectatorilor veniti la serbari. Au fost premiati si cei ce sarbatoresc 50 de ani de la casatorie, si anume, 11 cupluri din comuna. A urmat un program artistic sustinut de elevi ai Scolii Gimnaziale Ciurea, ansamblul folcloric „Ciurelul", clubul de dans „Fantasy" si interpretari de muzica populara. Au urmat momente de muzica, dans si voie buna alaturi de formatia „Rovas". Seara s-a incheiat cu un minunat foc de artificii.
Serbarile Comunei Ciurea

Data creare: 14-06-2017 09:00:14