Cela Neamțu

Centrul de Informare si Promovare Turistica --> Activitati si evenimente

Cucuteni 5000- editia a XXXV-a

In perioada 23-25 Iunie, a avut loc cea de-a XXXV-a editie a Targului National de Ceramica "Cucuteni 5000", in Parcul Copou. Deschiderea oficiala a targului a avut loc vineri, 23 Iunie, la ora 11:30.

Scopul manifestării îl constituie cunoașterea și promovarea ceramicii tradiţionale din cele mai importante centre de olărit din ţară, având ca invitaţi meșteri olari din Republica Moldova și Ucraina.
La ediţia din acest an au fost prezenţi meșteri din: Bistriţa, Cătămărăști Deal și Dorohoi - Botoșani, Braniștea - Galaţi, Corund și Miercurea Ciuc - Harghita, Schitu Stavnic - Voinești, Iași, Baia Mare - Maramureș, Româna-Balș și Vădastra - Olt, Marginea - Suceava, Horezu, Lungești și Vlădești - Vâlcea, Măldăeni - Teleorman, precum și din Chișinău, Nisiporeni, Drochia, Iurceni - Republica Moldova și din regiunea Cernăuţi - Ucraina.
Toate tipurile de vase de la Cucuteni se remarca prin decorul pictat in alb, rosu si negru. Fiecare centru de olari isi are marca specifica, rezultata din particularitatile date de nodelaj si ornamentatie. Fie ca este vorba de ceramica utilitara, fie ca este vorba de recipiente cu valoare decorativa, amprenta personalitatii artizanuluise regaseste in forme si culori.

La deschiderea oficiala a targului au fost premiati cei care s-au dovedit a fi originali in creatiile lor. Printre premianti s-au numarat si mesterii Daniel Ifrim si Ciprian Luchian din satul Schitu Stavnic, ambii realizand ceramica utilitara. Acest targ este cel mai reprezentativ sub aspectul exigentelor impuse de organizatori in privinta respectarii tiparelor traditionale ale mestesugului. Mesterii stiu sa-si vanda intotdeauna marfa de calitate, iar cumparatorii isi pot imbogati colectiile. Pentru Iasi, Cucuteni 5000 este, pe langa un model de buna practica de promovare a olariei traditionale, o pretioasa carte de identitate culturala.
Cucuteni 5000- Targul national de ceramica traditionala

Data creare: 26-06-2017 15:09:16

Expoziția permanentă „Cela Neamțu” Ciurea

Expoziția permanentă de tapiserie, găzduită la Centrul Cultural „Cela Neamțu” CiureaExpoziția permanentă de tapiserie, găzduită la Centrul Cultural „Cela Neamțu” Ciurea