Centrul de Informare si Promovare Turistica --> Activitati si evenimente

CONCURS DE ORIENTARE TURISTICA

Concursul de orientare turistică a avut loc pe data de 22 iunie 2017, in cadrul taberei de creatie "Celesta Curatura". Startul s-a dat de la Gradinita din Curaturi, de la marginea padurii, iar punctul de sosire a fost Gara Barnova.

S-a adresat celor care NU au mai participat la un astfel de eveniment sau celor care aveau puțină experiență în domeniul orientării turistice.

Obiectivele propuse și realizate:
1.Promovarea sportului de masă prin stimularea participării a cât mai mulți oameni, cu niveluri de pregătire fizică diferită, la un eveniment ce promovează mișcarea în aer liber -> Obiectivul nostru a fost atins prin participarea a 20 de persoane în cadrul unei competiții sportive;

2.Dezvoltarea spiritului competițional pentru cei care fac mișcare în mod ocazional -> Obiectivul a fost atins prin participarea în cadrul concursului a peste 15 de persoane care, în mod obișnuit, nu participă la competiții sportive. Toți participanții s-au declarat mulțumiți de organizare la sfârșitul evenimentului și au spus că vor mai participa la acest gen de competiții;

3.Atragerea unor sportivi către un tip nou de mișcare -> A fost ceva nou pentru toti participantii, fiind pentru prima data cand au fost la acest tip de concurs sportiv;

4.Promovarea unei zone deosebite care, din pacate, nu este suficient „exploatata". Pentru organizarea concursului a fost nevoie de harta cu traseul (punct de start, punct de sosire), echipament adecvat, busola, cronometru. De asemeni, a fost esential sa se cunoasca si tipurile de orientare dupa natura (diverse elemente care se gasesc la nord sau la sud).
La sfarsitul competitiei, fiecare s-a dovedit a fi invingator!
Orientare Turistica

Data creare: 27-06-2017 15:51:59