- Informare publica in domeniul muncii

Informare publica in domeniul muncii

Inspectia Muncii desfasoara o "Actiune de informare si constientizare cu privire la transformarea muncii nedeclarate in munca declarata". Actiunea isi propune cresterea gradului de constientizare a entitatilor care pot avea calitatea de angajator si folosesc forta de munca fara respectarea prevederilor legale, respectiv a persoanelor care desfasoara activitate fara a avea incheiat contract individual de munca, raportat la consecintele sociale si economice pe care le produce munca nedeclarata, precum si clarificarea unor aspecte privind modul de interpretare si aplicare a unor prevederi legale din domeniul relatiilor de munca.

Informare

Data creare: 13-09-2017 10:15:20