Cela Neamțu

Servicii publice --> Biblioteca si Caminul Cultural

Niciodată toamna n-a fost mai frumoasă la bibliotecă

La Biblioteca Publică Ciurea, toamna 2017 a fost una dintre cele mai rodnice. Deși spațiul în care funcționează temporar (până la finalizarea lucrarilor de reabilitare a Căminului Cultural) este mic, biblioteca a fost gazdă primitoare, pentru copiii, care i-au călcat pragul și au participat pe parcursul celor trei luni, la concursul de lectură și la atelierele de creație.
Scopul organizării concursului de lectura a fost stimularea elevilor într-o activitate autentică de lectură cu voce tare, activitate ce este percepută ca fiind una intelectuală, dar și spirituală, de formare-dezvoltare a personalităţii.
Paginile de lectură constituie pentru elevi, repere care le vor defini personalitatea, caracterul, conduita în societate. Secvențele literare sunt o invitație adresată elevilor de a redescoperi complexa personalitate a scriitorilor, ineditul personajelor, bogăția de sensuri a textului literar. Dezvoltarea limbajului, a gândirii, a imaginației și a creativității au loc în procesul învățării din timpul lecturii.
„Lectura joacă un rol important în viața copiilor, un rol mai mare decât în viața celor vârstnici. Cartea citită în copilărie rămâne prezentă în amintire aproape toată viața și influențează dezvoltarea ulterioară a copiilor. Din cărțile pe care le citesc, copiii își formează o anumită concepție asupra lumii, cărțile formează la ei anumite norme de conduită" (N. Iorga).
De asemenea, una dintre cele mai reușite metode prin care se poate dezvolta creativitatea, dexteritatea și, categoric, inteligența, este lucrul manual. Hârtia, lipiciul, sfoara, nasturii, mărgelele și multe alte obiecte regăsite la atelierele de creație ale bibliotecii, prind viață în mâinile micuților.
Copiii câștigă încredere in abilitățile lor, înțeleg că prin muncă, răbdare și tenacitate se pot obține rezultate spectaculoase .
In plus, nimic nu se compară cu bucuria lor, de a fi realizat ei singuri, opere de artă, pe care, la final, să le prezinte familiei și prietenilor.
Copiii care au răspuns cu seriozitate și perseverență acestor plăcute modalități de petrecere a timpului liber in bibliotecă, vor fi răsplătiți cu diplome și premii.
Concurs de lectură

Data creare: 08-12-2017 09:51:44

Expoziția permanentă „Cela Neamțu” Ciurea

Expoziția permanentă de tapiserie, găzduită la Centrul Cultural „Cela Neamțu” CiureaExpoziția permanentă de tapiserie, găzduită la Centrul Cultural „Cela Neamțu” Ciurea