Servicii publice --> Centrul de zi "Sf. Nicolae" Lunca Cetatuii

Dăruiește din inimă pentru… o inimă !

Este minunat să fii mereu prezent printre oameni cu inima și sufletul, să-i ajuți necondiționat acolo unde este nevoie.

Este o onoare să-ți pese de cei din jur.Atunci când dăruiești iubire, primești iubire, când respecți, ești respectat.
Toate aceste valori pot fi cultivate în conștiința copiilor prin participarea directă la acțiuni.
Piatra de încercare a omeniei e fapta bună, căci omenia nu se manifestă în vorbe, ci în fapte.

Copiii vor înțelege că valoarea unui om rezidă în ceea ce este capabil să dea și nu în ceea ce este el capabil să primească. Cu siguranță, putem readuce o rază de speranță în sufletele celor pentru care soarta, din păcate, nu a rezervat prea multe bucurii. De asemenea, nu numai că sădim un zâmbet pe chipul celor care prea rar zâmbesc, dar învățăm totodată să fim responsabili, receptivi la problemele celorlalți…într-un cuvânt: să fim oameni.

Nu numai că îi ajuți pe cei nevoiași, în primul rând te ajuți și pe tine și îți construiești personalitatea, te poți simți cu adevărat un om, care nu este frumos doar la exterior, ci și în interior, iar asemenea sentiment este mai presus decât orice hârtie cu valoare materială.

Elevii, de la cele mai fragede vârste, pot fi educați în sensul cooperării și înțelegerii colegilor cu o situație materială precară. Doar astfel își vor dezvolta sensibilitatea, spiritul de întrajutorare, altruismul
și își vor modela de timpuriu sufletul.
Ajutorarea este o problemă care trebuie să intereseze pe toată lumea: adulţi și copii.

Elevii de la Școala ,,Titu Maiorescu" Iași, împreună cu profesorii și părinții au realizat o activitate de voluntariat în cadrul proiectului
,, Dăruiește din inimă pentru… o inimă " unde au donat alimente, hăinuțe și jucării care au fost împărțite copiilor de la CENTRUL DE ZI ,,SF.NICOLAE".

Au vrut să aducă un zâmbet pe feţele acestor copii, să le deschidă ușa și să le aducă un strop de bucurie prin activităţile desfășurate și prin spectacolul susținut.

Mulțumim mult profesorilor, elevilor și părinților care au reușit să aducă un zâmbet pe chipul copiilor noștri, în prag de sărbătoare!
Dăruiește din inimă pentru… o inimă !

Data creare: 18-01-2018 08:51:50