Cela Neamțu

Servicii publice --> Centrul de zi "Dumbrava Minunata" Dumbrava

Centrul de zi "Dumbrava Minunata"

Centrul de zi "Dumbrava Minunata" este realizat in cadrul Proiectului "Servicii comunitare de prevenire a separarii copilului de familia sa si instruirea personalului aferent. In data de 30.04.2017 a fost finalizat proiectul.

Centrul este un serviciu pentru protectia copilului a carui misiune este de a preveni abandonul si institutionalizarea copiilor prin asigurarea, pe timpul zilei, a unor activitati de ingrijire, educatie, recreere-socializare, consiliere orientare scolara si profesionala.

Beneficiarii serviciilor oferite de Centrul de zi "Dumbrava Minunata" din satul Dumbrava:

Copii din familii aflate in una din urmatoarele situatii:
- familie cu probleme socio-economice (parinti someri, locuinta improprie, nivel de trai scazut);
- familie cu multi copii si cu venituri insuficiente;
- familie cu probleme de sanatate;
- familie monoparentala;
- familie in care unul din parinti este privat de libertate;

Copii reintegrati in familie naturala sau largita, dupa incetarea unei masuri de protectie intr-o unitate de tip rezidential sau intr-o familie substitutiva.

Copii ai caror parinti lucreaza si nu exista sprijinul familie largite pentru ingrijirea, securitatea si educarea copilului.

Rezultate asteptate in urma implementarii proiectului:
- adoptarea de masuri preventive pentru a se evita separarea copiilor de familia lor in viitor;
- reducerea factorilor de risc pentru copiii vulnerabili si familiile acestora;
- reducerea numarului de copii separati de familiile lor;
- crestrea capacitatii parentale;
- cresterea numarului de copii care au parasit sistemul de protectie si au fost integrati in familiile lor;
- imbunatatirea ingrijirii copilului in familie;
- cresterea nivelului de pregatire a personalului prin dobandirea cunostintelor si experientei necesare pentru a lucra cu copiii beneficiari ai serviciilor;
- cresterea capacitatii autoritatilor locale de a furniza servicii in domeniul protectiei copilului;
- consolidarea implicarii comunitatilor locale in protectia copilului.

Data creare: 31-01-2018 08:43:23

Expoziția permanentă „Cela Neamțu” Ciurea

Expoziția permanentă de tapiserie, găzduită la Centrul Cultural „Cela Neamțu” CiureaExpoziția permanentă de tapiserie, găzduită la Centrul Cultural „Cela Neamțu” Ciurea