Primaria Comunei Ciurea - judetul Iasi » Telefon: 0232-296260 » Program de lucru: Luni-Joi 7,30-16, Vineri 7,30-14 » Audiente: Luni 8-12

Exercitii de alarmare si evacuare la After School Ciurea

Miercuri, 21 februarie 2018, copiii si personalul Centrului Social de tip After School au participat la exercitiul de avertizare si alarmare a populatiei, in caz de protectie civila, institutia fiind unul dintre centrele de primire a sinistratilor, evacuati in caz de inundatie.

Persoanele evacuate si gazduite de centrul nostru au fost copiii clasei a III-a A de la Scoala Gimnaziala Lunca Cetatuii, insotiti de doamna invatatoare Mihaela Enachescu. Copiii au fost primiti in „adapost" cu ceai cald si biscuiti.

La exercitiu au mai participat Alina Fronea si Gabriela Teodorescu, voluntare ale Serviciul Voluntar al Situatiilor de Urgenta Ciurea si reprezentantii Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta al Judetului Iasi, sublocotenent Diana Chirila si sublocotenent Marius Plugaru.

Slt. Diana Chirila de la ISUJ Iasi a facut unele precizari privind comportarea in cazul unor dezastre, recomandand urmatoarele:
- trebuie sa ramanem calmi si sa ne insusim semnificatia semnalelor transmise prin mijloacele de avertizare;

- sa ne informam la locul de muncă sau scoala cu privire la masurile de protectie, adapostire si evacuare stabilite de persoanele cu atributii ( inspectorii de protectie civilă, cadrele tehnice, conducatorii locurilor de munca/ scoala);

- sa urmam indicatiile stabilite de autoritatile locale sau institutiile specializate (pompieri, politie, jandarmerie, politie locală, etc);

- sa ne informam prin posturile radio si de televiziune cu privire la regulile si măsurile de comportare în functie de tipul situatiei de urgenta manifestate.

În cadrul exerciţiului, semnalele de alarmă au următoarele semnificaţii, în funcţie de durata acestora:
- Semnalul ALARMĂ AERIANĂ se compune din 15 sunete a 4 secunde fiecare, cu pauză de 4 secunde între ele.
- Semnalul ALARMĂ LA DEZASTRE se compune din 5 sunete a 16 secunde fiecare, cu pauză de 10 secunde între ele.
- Semnalul PREALARMĂ AERIANĂ se compune din 3 sunete a 32 secunde fiecare, cu pauză de 12 secunde între ele. Prealarmarea reprezintă transmiterea mesajelor/semnalelor de avertizare către autorităţi despre probabilitatea producerii unor dezastre sau a unui atac aerian.
- Semnalul ÎNCETAREA ALARMEI se compune dintr-un sunet continuu, de aceeași intensitate, cu durata de 2 minute.
After School -centru pentru sinistrati

Data creare: 26-02-2018 14:04:23

Autentificare

Primarul Comunei Ciurea Catalin LupuVă mulţumesc pentru că aţi ales să utilizaţi şi acest canal de comunicare, o modalitate prin care Primăria