Primaria Comunei Ciurea - judetul Iasi » Telefon: 0232-296260 » Program de lucru: Luni-Joi 7,30-16, Vineri 7,30-14 » Audiente: Luni 8-12

ACTIVITATE ,,SĂ CUNOAȘTEM PLANETELE".

Copilăria și viziunea despre spațiul planetar

În data de 23 noiembrie 2018 CENTRUL DE ZI PENTRU COPII "SCUFIȚA ROȘIE" în parteneriat cu ASOCIAȚIA BROOKS au organizat o activitate împreună cu copii, beneficiari, pe tema "Să cunoaștem planetele".
Activitatea s-a desfășurat în trei etape, prima etapă a avut ca obiectiv, cunoașterea unor informații teoretice despre Planetele Pământ, Marte și Jupiter. Cea de a doua etapă a constat în adresarea unor întrebări pentru clarificare și cea de a treia în reprezentarea prin desen a fiecărei planete.
Activitatea a presupus formarea a trei echipe de copii pentru fiecare planetă și participarea voluntarilor Asociației. Menționăm că această activitate a valorificat potențialul fiecărui copil, reușind ca aceștia să-și exprime ideile și să reprezinte prin desen informațiile asimilate.
Apreciem implicarea și interesul manifestat de copiii care au lucrat în echipă, reușind să împărtășească cunoștințele și informațiile într-un cadru prietenos și de învățare.
La sfârșitul activității fiecare copil, cât și voluntarii au primit diplome de participare, iar membrii Asociației Brooks au oferit copiilor un desert și un suc.
Mulțumim pentru colaborare Asociației Brooks și sperăm în derularea și a altor activități de impact pentru copii.
Desen planeta Jupiter

Data creare: 03-12-2018 10:01:51

Autentificare

Primarul Comunei Ciurea Catalin LupuVă mulţumesc pentru că aţi ales să utilizaţi şi acest canal de comunicare, o modalitate prin care Primăria